Wczytuję dane...

Zasady BHP w warsztacie

Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa jest niezbędne w życiu codziennym, a tym bardziej w pracy. Środki BHP są dość proste do wdrożenia i pozwalają ograniczyć ryzyko urazów i wypadków. Ponadto higiena pracy i czystość pomieszczeń wpływają na Twoje samopoczucie oraz satysfakcję.

Z jakimi zagrożeniami możesz spotkać się w warsztacie?

Higiena pracy dotyczy elementów środowiska warsztatowego: wdychane powietrze, powierzchnie dookoła, kontakt z różnymi narzędziami. Brak środków higieny osobistej zwiększa szanse narażenia się na przykre skutki wypadków w pracy. Stosowanie coraz większej ilości dostępnych na rynku narzędzi naraża na możliwość wystąpienia urazów poprzez niewłaściwe użycie. W zależności od charakteru czynności zawodowych i zachowania w warsztacie powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zaleceń.

Zasady i środki higieny w warsztacie

Przed zastosowaniem środków ochrony osobistej należy rozważyć możliwości zapobiegania ryzyku. Środki zapobiegawcze są dość proste do wdrożenia oraz szczególnie odpowiednie do ochrony przed rozproszonymi zanieczyszczeniami. Muszą być jednak stosowane w sposób ścisły i ciągły, ponieważ warsztat jest miejscem nieustannego kontaktu z różnymi substancjami.

Wyposażenie sanitarne i szatnie

Prace wykonywane w warsztacie mogą powodować większe lub mniejsze zabrudzenia. Powinieneś mieć możliwość zadbania o czystość w swoim otoczeniu. Warto, abyś posiadał szatnię lub kawałek przestrzeni w warsztacie, dostosowanej do zmiany ubrań przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności. Warto zaopatrzyć się w umywalkę z dozownikiem mydła, kosze na śmieci, ręczniki papierowe.

Używając odpowiednich ubrań roboczych, warto, abyś miał właściwe miejsce do ich przechowania. Półki na odzież roboczą muszą być chronione przed kurzem i brudem oraz posiadać oddzielną przestrzeń dla ubrań, w których przyszedłeś do warsztatu.

Napowietrzanie i wentylacja warsztatu

Jakość powietrza w warsztacie jest jednym z ważnych elementów, które należy uwzględnić w planie zapobiegania zagrożeniom układu oddechowego. Wentylacja i napowietrzanie odgrywa istotną rolę w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń z powietrza oraz w ograniczaniu narażenia się na różne substancje, a tym samym unikaniu przykrych skutków dla zdrowia. Wentylacja warsztatu musi umożliwiać oddychanie czystym powietrzem.

Czystość warsztatu i sprzętu roboczego

Brak albo niska obecność brudu przylegającego do powierzchni, lub znajdująca się w powietrzu opiera się na okresowej higienie zarówno otoczenia, jak i atmosfery pomieszczeń warsztatu. Sprzątanie powinno skupiać się na ograniczaniu zanieczyszczeń do poziomu, który jest bezpieczny i nie powoduje nowych zagrożeń poprzez niewłaściwe stosowanie nieodpowiednich metod lub produktów. Sprzątanie pomieszczeń i urządzeń oraz ich ewentualna dezynfekcja jest podstawowym warunkiem zdrowej i komfortowej pracy we własnym warsztacie.

Wysoka odporność posadzki na wodę i zanieczyszczenia jest niezbędna, aby uniknąć gromadzenia się wycieków, odpadów i kurzu w warsztacie. Wycieki mogą stwarzać ryzyko poślizgnięcia się i dlatego należy je natychmiast usuwać. Charakter czyszczonych powierzchni jest bardzo zróżnicowany, a produkty lub sprzęt m.in. odkurzacze, szczotki, środki czyszczące muszą być dostosowane do charakteru nawierzchni.

Pamiętaj, że zapewnienie właściwych warunków w warsztacie gwarantuje, że praca i majsterkowanie będą dużo bardziej satysfakcjonujące i dadzą Ci mnóstwo frajdy.