Wczytuję dane...

Jak wyposażyć ergonomiczny warsztat?

Jak wyposażyć ergonomiczny warsztat?

 

Zachowanie odpowiedniej ergonomii w warsztatach samochodowych i serwisach ma ogromne znaczenie. Wszak, wykonywanie prac warsztatowych wiąże się m.in. z wykorzystywaniem różnego rodzaju sprzętów i urządzeń. A ich zadaniem z kolei jest umożliwienie szybkiego i łatwego wykonania zleconego zadania. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest zadbanie o ergonomię wyposażenia. Czym jest ergonomia? To nauka zajmująca się przystosowaniem maszyn, mebli, technologii a w rezultacie warunków pracy do anatomicznych możliwości człowieka. Sprzęty znajdujące się w warsztacie nie powinny narażać pracowników na urazy. Nie powinny powodować nadmiernego zmęczenia. Powinny natomiast wpływać na poprawę wydajności, czyli na jakość realizowanych usług. Jak o to zadbać?

Jakie mogą być skutki nieprzemyślanego urządzenia warsztatu?

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów pokazane jest jaką przykładową ilością narzędzi oraz urządzeń musi posługiwać się pracownik zakładu wulkanizacyjnego, aby wykonywać sprawnie i dokładnie swoje zadania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego - o co musisz zadbać? Jest to tylko przykład, bo inne warsztaty samochodowe oraz serwisy w zależności od zakresu świadczonych usług mogą posługiwać się zdecydowanie większymi ilościami narzędzi. Nie mniej jednak, jako właściciel, lub kierownik musisz mieć świadomość, że często korzystanie z tych urządzeń wiąże się z przybieranie i utrzymywaniem nie koniecznie wygodnych pozycji. Prowadzić to może do przeciążenia mięsień i ścięgien. Obciążony może zostać też układ kostny. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? W jaki sposób możesz zadbać o siebie i swoich pracowników? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest wybranie takiego wyposażenia warsztatu, które zadba o możliwość przybieranie wygodnych pozycji przy pracy.

Co wpływa na ergonomię warsztatu?

Niemal każdy element wyposażenia warsztatu ma znaczenie. Jednak przy niektórych widoczne jest to w większym stopniu. Jak w takim razie zadbać oto, aby urazy mięśniowo-szkieletowe nie były przyczyną długoterminowych zwolnień lekarskich? Ogromne znaczenie mają przede wszystkim:

  • stoły warsztatowe - wybór modelu z regulowaną długością sprawi, że pracownikowi będzie łatwiej przybrać odpowiednią postawę. Wielkość stołu pozwoli z kolei na umieszczenie wszystkich niezbędnych akcesoriów w zasięgu ręki;
  • wózki narzędziowe - zaprojektowane powinny być w taki sposób, aby sięganie po poszczególne narzędzia nie wymagało dodatkowego wysiłku. Korzystanie z nich nie powinno też zmuszać do przybierania niewygodnych pozycji.

W przypadku stołów warsztatowych i wózków narzędziowych znaczenie ma także swoboda w rozmieszczaniu miejsce przetrzymywania przedmiotów. A nawet rodzaj organizerów, w które wyposażone są wózki. Powinny one ułatwiać znalezienie odpowiedniego produktu. Istotny jest też sposób otwierania szafek i szuflad. A w przypadku wyposażenia hali w blaty warsztatowe również sposób ich rozkładania. Pamiętaj, że odpowiednia ergonomia pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa.

Odpowiedni wybór mebli warsztatowych a zachowanie ergonomii

Jakie jeszcze meble mają wpływ na ergonomię w warsztacie?

  1. Krzesła warsztatowe - świadomość producentów sprawia, że coraz częściej produkowane są krzesła, które zapewniają ergonomiczny sposób siedzenia. Oznacza to, że m.in. nie obciążają lędźwi oraz pleców. Krzesło warsztatowe powinno dawać też możliwość regulacji kąta i wysokości siedziska w celu dostosowania pozycji.
  2. Taborety warsztatowe (przemysłowe) - to bardzo ciekawa alternatywa dla wyżej wspomnianych krzeseł warsztatowych. Doskonale wręcz sprawdzają się w pracach, które wymagają od pracowników kucania albo schylania się. Taborety chronią nie tylko plecy, ale również kolana i kostki.
  3. Tablice narzędziowe - pozwalają na łatwy i szybki dostęp do niezbędnych narzędzi. Skorzystanie z tego typu wyposażenia pozwala na uniknięcie ciągłego szukania narzędzi w szufladach i pudelkach. A także bliżej nieokreślonych miejscach, w których mogły zostać odłożone.
  4. Lampki robocze - odpowiednie oświetlenie ma ogromne znaczenie. W ten sposób możesz zadbać o to, aby Twoi pracownicy nie narzekali na bóle głowy i przemęczone oczy.
  5. Maty robocze - zmniejszają one obciążenia pleców podczas wykonywania pracy stojącej. To niejedyna ich zaleta. Są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wycieki różnych substancji chemicznych.
  6. Uchwyty na dokumenty i monitory - ich zastosowanie ułatwi i usprawni pracę.

Warsztatowe narzędzia a ergonomia

Narzędzia, z których się korzysta w warsztacie, również powinny dawać możliwość łatwego operowania nimi. Oznacza to, chociażby, że powinny mieć uchwyty, które pozwalają na wygodne i stabilne trzymanie narzędzia w dłoni. Bez obawy, że zostanie ono upuszczone. Kolejną cechą, którą powinny się charakteryzować, jest ograniczanie zbyt dużego napinania mięśni oraz ścięgien. Ergonomia, bezsprzecznie łączy się także z wyeliminowaniem czynników, które mogłyby być potencjalnie niebezpiecznie, czyli np. drgań i wibracji.

Szeroki wybór narzędzi i mebli do warsztatów sprawia, że każdy Klient, nawet ten najbardziej wymagający znajdzie coś dla siebie. Warto więc sprawdzić naszą ofertę na centrumwarsztatowe.pl