Wczytuję dane...

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego - o co musisz zadbać?

Wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego - o co musisz zadbać?

 

Choć jakaś część kierowców sama wymienia koła na letnie, a później na zimowe, to nie da się ukryć, że to właśnie zakład wulkanizacyjny zatrudnia fachowców, którzy najlepiej potrafią zadbać o ogumienie samochodu. Zwłaszcza że zajmują się oni nie tylko wymianą kół, ale także naprawą zarówno opon, jak i kół. Chcąc otworzyć swój zakład wulkanizacyjny, musisz zadbać o odpowiednie narzędzia. Z samą wiedzą, niestety nie nic nie uda się zrobić. Chcesz wiedzieć, jakie jest najpotrzebniejsze wyposażenie dla zakładów wulkanizacyjnych?

Zadbaj o podstawowy sprzęt w swoim zakładzie wulkanizacyjnym - klucze do kół, sprężarka itp.

Zakład wulkanizacyjny nie różni się od innych warsztatów samochodowych, czy serwisów maszyn rolniczych, w których do rozpoczęcia działalności niezbędne są odpowiednie narzędzia. Wśród najważniejszych elementów wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego, znaleźć się powinny klucze do kół. Warto zainwestować w odpowiedniej jakości sprzęt, wykonany z trwałych materiałów. Sprawdzą się:

  • klucze nasadowe,
  • klucze dynamometryczne,
  • klucze pneumatyczne - pod warunkiem, że wyposażysz zakład w kompresor. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że praca przebiega w sposób szybki i sprawny. A demontaż i montaż kół przebiega bez używania siły.

Kompresor jak można się domyślać, także jest urządzeniem, które powinno znaleźć się w wulkanizacji. Jego zastosowanie jest wyjątkowo szerokie. Sprawdza się m.in. przy zasilaniu podnośników samochodowych oraz przy szybkim pompowaniu kół. Tym samym przechodzimy płynnie do tego, że potrzebny jest Ci również specjalistyczny pistolet. Najlepiej taki, który dodatkowo wyposażony został w manometr służący do kontrolowania ciśnienia w kołach.

Zadbaj o to, żeby wszystkie narzędzia miały swoje miejsce

Zakład wulkanizacyjny to przestrzeń, która powinna być odpowiednio zorganizowana. Między innymi dlatego, że znajdować się na niej będzie wiele różnego rodzaju sprzętów i urządzeń. Co mamy na myśli? Wspominaliśmy o kompresorach, nie dodaliśmy jednak wcześniej, że warto wraz z nimi zakupić długie węże ciśnieniowe. Jakiej długości? Takiej, która pozwoli na wygodne i bezproblemowe manewrowanie narzędziami, działającymi na bazie sprężonego powietrza. Węże najlepiej, gdyby były umieszczone na specjalnych bębnach. Dzięki temu zadbasz o porządek, bezpieczeństwo i organizację pracy. W tym zakresie zdecydowanie ciężko też wyobrazić sobie zakład wulkanizacyjny, w którym szafki narzędziowe lub tablice narzędziowe są niepotrzebne. Tego typu elementy ułatwiają prace Tobie lub Twoim pracownikom. Co automatycznie przekłada się też na jej wyższą jakość świadczonych usług. Zatrudniając kilku pracowników warto też zainwestować w wózki narzędziowe.

Czego jeszcze potrzebujesz do swojego zakładu wulkanizacyjnego?

Bez wątpienia w każdym warsztacie znaleźć się powinny, chociażby ciężarki do wywarzania kół:

  • klejone - przeznaczone do felg aluminiowych;
  • nabijane - do użytku z felgami stalowymi.

Wyposażenie zakładu w dwa rodzaje ciężarków automatycznie sprawia, że zakres świadczonych przez Ciebie usług może być szerszy. Oprócz tego w nie należy zapominać o:

  • smarach oraz innych substancjach, np. sprejach, które ułatwią zdejmowanie i nakładanie opon na felgi;
  • gumowym młotku;
  • separatorach do zacisków hamulcowych, ściągaczach sprężynek hamulcowych czy wyciskaczach do tłoczków itp. - pod warunkiem, że chcesz oferować w swoim zakładzie wymianę m.in. łożysk i klocków hamulcowych.

Profesjonalne urządzenia, które powinny znaleźć się w zakładzie wulkanizacyjnym

Masz już wszystkie podstawowe narzędzia i których wspomnieliśmy wyżej? Nadszedł czas na dodatkowe urządzenia, takie jak np. montażownica do opon. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, które służy do demontażu i montażu opon w kołach pojazdów. Niegdyś w tym celu wykorzystywane były łyżki do opon. Jednak dzięki rozwojowi techniki, praca staje się nie tylko coraz wydajniejsza, ale również przyjemniejsza. Dlatego właśnie łyżki są wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania. Do najpopularniejszych rodzajów montażownic zaliczyć można bez wątpienia te półautomatyczne, które sterowane są pedałami. Wyposażone są one w specjalne zbijaki, które odpiekają oponę od obręczy. A to z kolei prowadzi do powstania szczeliny, która daje możliwość zamocowania koła przy pomocy szczęk. Na koniec, za pomocą łyżki oraz głowic ustawionych w odpowiedniej pozycji należy zdjąć oponę. Jakie inne profesjonalne urządzenia przydadzą się w warsztacie wulkanizacyjnym?

  1. Podnośnik samochodowy - umożliwia uniesienie pojazdu w celu skontrolowania podwozia oraz zdemontowania koła. Wśród dostępnych na rynku produktów znajdziesz m.in. podnośniki kolumnowe, pneumatyczne, nożycowe oraz hydrauliczne.
  2. Wyważarka do kół - zadaniem tego sprzętu jest sprawdzenie, czy łączna masa opony i felgi jest rozłożona równomiernie.
  3. Wulkanizator - urządzenie do naprawy dętek i opon.

Mobilny zakład wulkanizacji - czy wyposażenie różni się od punktu stacjonarnego?

Świadczenie usług mobilnych pozwala na znalezienie dodatkowej rzeszy Klientów. Jednakże warto mieć świadomość tego, że należy liczyć się z pewnego rodzaju ograniczeniami. Na przykład, możesz zabierać ze sobą tylko takie sprzęty, które zmieszczą się w samochodzie. Najlepiej w tym celu sprawdzają się samochody dostawcze, które mają dużą pakę, którą można odpowiednio zaaranżować. Wybierając narzędzia i urządzenia do mobilnej stacji wulkanizacyjnej, zwracaj uwagę zarówno na wielkość, jak i na ich wagę. Wszak auto ma określoną nośność, której nie można przekroczyć. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, warto też zadbać o porządek wybrać odpowiednie wózki narzędziowe.

Jak widzisz, prowadzenie dobrze prosperującego zakładu wulkanizacyjnego bezpowrotnie związane jest z zakupem profesjonalnych narzędzi oraz urządzeń. To one pozwolą na prawidłowe i szybkie świadczenie usług. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o wózkach narzędziowych, szafkach oraz regałach i stołach, które pomogą w zachowaniu porządku i estetyki zakładu? Skontaktuj się z nami.