Wczytuję dane...

Utrzymanie porządku w warsztacie - jak to zrobić?

Utrzymanie porządku w warsztacie - jak to zrobić?

 

Warsztat jest miejscem, w którym utrzymanie porządku w pewnym sensie zakrawa na cud. I nie ma znaczenia czy mowa jest o warsztacie domowym, czy profesjonalnym. W każdym nagminnie zdarza się poszukiwanie narzędzi. W każdym warsztacie idąc, możesz potknąć się setki potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów. Jak z tym walczyć? Najważniejsze jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni warsztatowej. Łatwo powiedzieć? A może łatwo też zrobić?

Bądź systematyczny, codziennie dbaj o porządek

Porządek w warsztacie można przyrównać do tego, który jest w domu - zwłaszcza jak są dzieci, albo zwierzęta. Chwila nieuwagi i znów wszystko wywrócone jest do góry nogami. Dlatego codziennie, po skończonej pracy poświeć przynajmniej kilkanaście minut, na to, aby poodkładać wszystkie części i narzędzi na swoje miejsca. W jakie meble warto zainwestować, aby w warsztacie zaprowadzić porządek? I na co należy zwrócić największą uwagę?

Magia pojemników ustawionych na regałach magazynowych

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie rozplanowanie ułożenia wszystkich elementów. Dzięki temu znalezienie tego, co akurat szukasz, nie powinno być trudne. Pomóc mogą w tym pojemniki. Jednak do pewnego stopnia. Oczywiście warto przechowywać w nich drobne elementy, takie jak np. gwoździe, śrubki, nakrętki i wkręty. Można też w większych pojemnikach umieścić pędzle, młotki, miarki i kombinerki. Wart jednak pamiętać, że w pojemnikach też powinien panować porządek. Kupienie jednego dużego pojemnika i wrzucenie do niego wszystkiego, nie jest porządkiem. Warto mieć to na uwadze. Ciekawym rozwiązaniem są zawieszki na narzędzia. To z nimi regały na pojemniki stworzą bardzo użyteczny zestaw.

Szafki na narzędzia czy wózki narzędziowe?

Najpotrzebniejsze narzędzia powinny być zawsze pod ręką. W każdym warsztacie powinna więc znaleźć się szafka na narzędzia. Jeśli jednak zależy Ci na mobilności, warto zdecydować się na wózek narzędziowy. Wybór propozycji dostępnych w naszej ofercie jest bardzo szeroki, dzięki czemu znalezienie czegoś, co spełni Twoje oczekiwania i będzie w przystępnej cenie, nie powinno być trudne. Jeśli nie masz zbyt wielu narzędzi albo masz już szafki i potrzebujesz czegoś bardziej mobilnego. Czegoś, co mógłbyś zabrać ze sobą do samochodu, to warto postawić na wielofunkcyjne skrzynki.

Dbaj o zachowanie odpowiedniej przestrzeni roboczej

Zwłaszcza jeśli przestrzeń, jaką masz do zagospodarowania, jest mała, warto postawić na tablice narzędziowe. Jest to rozwiązanie nie tylko dużo bardziej estetyczne niż np. montowanie wieszaków lub haczyków, ale również dużo bardziej praktyczne. W każdej chwili możesz zmienić ułożenie wszystkich narzędzi. Co więcej, dostępne są na rynku tablice narzędziowe, które wyposażone są w oświetlenie. Dzięki temu komfort i wygoda korzystania z nich jest znacznie podwyższona. A to przecież ma także ogromne znaczenie. Podobnie jak zachowanie porządku. Jesteśmy pewni, że z nami będzie to znacznie łatwiejsze. Do wyżej wymienionych mebli, warto dołączyć jeszcze regały magazynowe. Pozwolą one na ułożenie na półkach większych przedmiotów, które do tej pory rozrzucone były po podłodze.